غیبت طولانی حضرت قائم (عج)

احمد بن اسحاق بن سعد اشعرى مى گوید بر ابو محمد حسن بن علی علیهما السلام وارد شدم مى خواستم درباره جانشین پس از او از آن حضرت بپرسم ، که امام ( ع ) در ابتدا به من فرمودند : اى احمد بن اسحاق ، خداوند تبارک و تعالى از زمانى که حضرت آدم ( ع ) را آفرید تا قیامت ، زمین را خالى از حجت قرار نداده است ، بواسطه وجود حجت ، بلا و دشواری ها از ساکنان زمین دفع شده و بواسطه وجود او باران رحمت مى آید و نعمتهاى زمین را خارج مى سازد .
وى گفت : بدو عرض کردم : اى فرزند رسول خدا ( ص ) امام وجانشین پس از شما کیست ؟ حضرت از جا برخاست و به سرعت داخل خانه شد و سپس بیرون آمد و کودکى سه ساله را بر دوش خود داشت که صورتش چون ماه شب چهارده مى درخشید فرمود : اى أحمد بن اسحاق اگر بخاطر عظمت تو در پیشگاه خداوند و بر حجتهاى او نبود ، این فرزندم را به تو نشان نمى دادم ، این فرزند هم نام و کنیه رسول خدا ( ص ) است ، همان کسى که زمین را پس از آنکه از ظلم و ستم پر شده باشد ، آکنده از عدل و داد مىکند .
اى احمد بن اسحاق ، مثال او میان این امت مثال حضرت خضر ( ع ) و ذى القرنین است ، بخدا سوگند او آنچنان غیبتى خواهد داشت که در آن هیچکس از هلاکت رهایى نمى یابد مگر آنکس که خداوند عز وجل او را نسبت به امامت او و دعا براى شتاب در فرج آن حضرت ثابت قدم نگاه دارد .
احمد بن اسحاق مى گوید : بدو عرض کردم : اى سرور من آیا علامت و نشانه اى در این راستا وجود دارد که دلم آرام گیرد ؟ که ناگهان کودک ( ع ) با زبان عربى فصیح به سخن درآمد و فرمود : من بقیة الله در زمین او و انتقام گیرنده از دشمنان او هستم ، اى أحمد بن اسحاق بعد از این لحظه اثرى نمى یابى .
احمد بن اسحاق گفت : شادمان بیرون رفتم ، فردا خدمت حضرت بازگشتم و بدو عرض کردم : اى فرزند رسول خدا ( ص ) به آنچه که منت بر من گذاشتى بسیار شادمان شدم اکنون بفرمایید او چه شباهتى به خضر و ذى القرنین دارد ؟ فرمودند : اى احمد ، طولانى بودن غیبت ، عرض کردم : اى فرزند رسول خدا ( ص ) آیا غیبت او به طول مى انجامد ؟ فرمود : آرى بخدا سوگند تا آنجا که بیشتر کسانى که به امامت او قائل بودند از عقیده خود برگردند وکسى بر این عقیده باقى نماند مگر آنکس که خداوند از او پیمان ولایت ما را گرفته باشد ، و ایمان را در دل او جایگزین و با روح خود ، او را حمایت و تأیید کند .
اى احمد بن اسحاق ، این امرى است از امرهای خدا و رازى است از رازها و اسرار خدا ، و غیبى است از غیب هاى خدا ، آنچه را که به تو گفتم دریاب ، و آنرا نهان دار ، و از سپاسگزاران باش ، روز قیامت در علیین با ما خواهى بود .

آدرس حدیث:
* : کمال الدین : ج 2 ص 384 ب 38 ح 1 - حدثنا علی بن عبد الله الوراق قال : حدثنا سعد بن عبد الله ، عن أحمد بن إسحاق بن سعد الأشعری قال : دخلت على أبی محمد الحسن بن علی علیهما السلام وأنا أرید أن أسأله عن الخلف [ من ] بعده ، فقال لی مبتدئا : -
* : الخرائج : ج 3 ص 1174 ح 68 - بعضه ، مرسلا عن الحسن العسکری علیه السلام : -
* : إعلام الورى : ص 412 ب 2 ف 3 - کما فی کمال الدین بتفاوت یسر ، عن الشیخ أبی جعفر بن بابویه .
* : کشف الغمة : ج 3 ص 316 - عن إعلام الورى .
* : الصراط المستقیم : ج 2 ص 231 ب 11 ف 3 - مختصرا عن ابن بابویه .
* : منتخب الأنوار المضیئة : ص 40 ف 3 - عن الخرائج .
* : إثبات الهداة : ج 1 ص 113 ب 6 ف 5 ح 153 - عن کمال الدین .
وفی : ج 3 ص 479 ب 32 ف 5 ح 180 - عن کمال الدین .
وفی : ص 665 ب 33 ف 1 ح 31 - بعضه ، عن کمال الدین . وقال " ورواه الطبرسی فی کتابه إعلام الورى عن ابن بابویه مثله " .
* : مدینة المعاجز : ص 598 ح 20 - کما فی کمال الدین ، عن ابن بابویه .
* : ینابیع المعاجز : ص 174 ب 21 - کما فی کمال الدین ، عن ابن بابویه .
* : حلیة الأبرار : ج 2 ص 553 ب 13 - کما فی کمال الدین ، عن ابن بابویه .
* : تبصرة الولی : ص 777 ح 44 - کما فی کمال الدین ، عن ابن بابویه .
* : البحار : ج 52 ص 23 ب 18 ح 16 - عن کمال الدین .
* : نور الثقلین : ج 2 ص 392 ح 193 - بعضه ، عن کمال الدین .
وفى : ج 5 ص 271 ح 71 - عن کمال الدین .
* : ینابیع المودة : ص 458 ب 81 - کما فی کمال الدین ، عن کتاب الغیبة .
* : منتخب الأثر : ص 229 ف 2 ب 20 ح 5 - عن کمال الدین ..

/ 1 نظر / 5 بازدید

نرخ ارز - دانلود بازی - دانلود برنامه - مهرفی گوشی های جدید = وبلاگ ما