فیض چیست؟

نگاه یک چهره ماندگار به ما

شنیدن نجوای کلام شیرین و مطبوع یک دوست

نوشیدن می ناب از دست ساقی و رفع عطش

نشستن و طعام گرفتن از سفره ای چشم نواز و پر نعمت

آرام گرفتن درآغوش محبوبی خوش خلق

غنیمت گرفتن فرصت خلوت و انس و راز گفتن و زار گریستن

تنفس و ادامه حیات در فضایی سرسبز و خرم و آباد

به مشام رساندن عطر دلاویز و روح نوازی از فردوس برین

این ها و همه آنچه در ادبیات قدیم و معاصر به عنوان فیض بردن و لذت بردن از انس و حضور محبوب می خوانیم و می شناسیم همه قطره ای است از اقیانوس معرفت الهی.

تمامی انسان ها بدنبال حقیقت و در پی آن آرامش ابدی هستند، خداوند مبدا وجود که خود حقیقت کل هستی است در هر لحظه و در هر محل جلوه های زیبا و دلربای خود را به چشم مشتاقان خود به گونه های مختلف نمایش داد تا شخصی او را به نام می ناب دیگری محبوب دلارام و کسی عطر وجود بخواند.

در واقع هر کسی از ظن خود شد یار او

هر کسی با گوش و چشم خود شد مشتاق او

هر کسی با قامت و مقیاس خود شد جویای او

در این میان میدان داراصلی و کارگردان هستی و خلیفه و جانشین خالق کل، حضرت اباصالح المهدی است که در معارف دینی امام معصوم و واسطه فیض وجود و بقا و حیات و رزق و تعالی و تکامل و رشد و رحمت و کرامت و همه چیز قرار می گیرد.

در لغتنامه شیعه، امام معصوم سبب اتصال بین زمین و آسمان معرفی می شود، رحمت الهی از آسمان، او فیض مدام است، بواسطه وجود حضرت امام معصوم (ع) به یکایک موجودات بلکه تارتارهای وجودشان فیض مستمر می رسد و او معلم عبادت همه خلق است که همه مخلوق شیوه درست تسبیح گفتن به حضرت رب العالمین را از او می آموزند، بدان و مطمئن باش که از کوچک ترین موجودات قعر اقیانوس ها تا بزرگترین کهکشان ها و همه آنچه در آسمان ها هستند تابع محض حضرت امام معصوم هستند و او را سرچشمه حیاتشان می شناسند.

در فرهنگ قرآن، امام معصوم آنستکه دین خدا با وجود ایشان کامل شد و خداوند به دینداری مسلمین با شرط وجود ایشان راضی شد.

در فرهنگ غدیر خم، رسول گرامی و خاتم پیامبران الهی، مولای نجف نشین را شرط قبول دین؛ و ولایت معصوم خاتم، مهدی موعود را شرط بقا بر دین معرفی می کند.

در فرهنگ عاشورا، شمشیر بلند عباس و حسین عزت دین فاطمی معرفی می شود و قیام قائم آل محمد هم فرقان تمام ادیان الهی معرفی می شود.

در فرهنگ ظهور هم پیروزی فراگیر منجی بر تمامی گستره زمین و برقراری قسط و احیای دین و بسط عدالت جهانی معرفی می شود و مُهر حقیقی مهدی خاتم نگین دین الهی معرفی می شود.

و اما؛ این زمان که ما در بین غدیر و عاشورا و قبل از ظهور هستیم چه نام دارد؟

علائم بی شماری که تاریخ نگاران در صفحه تاریخ نوشته اند نشان می دهد که این فاصله را می بایست زمان حضور مولا و زمانه قدرتمداری خلیفه بر حق خدا بنامیم و او را هم در کل هستی و همه آسمان و تمام کره خاکی همه کاره بدانیم.

ملاقات ها و مکاشفات و پیام ها و دستورات فردی و جمعی همه گویای زمان حضور مولا است.

بالاتر را ببینیم، اغماض ها بخشش ها، قبول عبادات و فرائض، پذیرش توبه ها، ادای دین ها، کسب همه توفیقات و پیروزی ها در امور شخصی و احتماعی همه نشان از حضور و اقتدار خلیفه بر حق خدا در این زمان است.

بالاتر را بنگریم، تقاضای فرصت خدمتگزاری می کنیم موافقت می کنند و مجال خدمتگزاری می دهند و ایشان؛ گروهی و هیئتی را برای عرض ادب و حفظ امانت و کارسازی و کارگشایی به ما می دهند، ایشان عنایت می کنند و ما باید امانتدار صالحی برای حضرت اباصالح باشیم.

تنگی معیشت داریم از مقامشان وسعت روزی می طلبیم، ایشان به اذن الهی به ما عنایت می کنند و روزیمان را گسترش می دهند.

بیماری و مشکل جسمی و روحی داریم، سلامتی و عافیت می طلبیم، هدیه می کنند.

تعالی و تکامل معنوی می خواهیم، چنین نیز روزی مان می کنند.

و بسیاری دیگر که می شناسیم و بهره می بریم.

و انبوهی دیگر که نمی شناسیم ولی بهره مندیم.

همه و همه نشان از حضور مولا است و اینکه ایشان واسطه بر حق خداوند بر عالم هستی و همه کهکشان های شناخته شده و ناشناخته و کل جهان هستند.

و گاهی ما از نگاه این چهره ماندگار از ازل تا باد به شعف می رسیم.

و گاهی از شنیدن صدای نماز ایشان مست و بی هوش می شویم.

و گاهی از همسفره شدن ناهوشیارانه با حضرتشان فیض عظمایی می بریم.

پس بدانیم که ما شیعیان و مشتاقان ظهور ایشان و منتظرین قیام ایشان سال ها است که در سایه آغوش پر مهر مهدی محبوب انبیا آرام گرفته ایم و رزق و روزی مان به کرم لطف وجود ایشان است که می رسد.

اگر عطر وجود روح نواز حضور ایشان را در هنگام نماز و دعا گاهی در مشام خود حس کردید، مطمئن باشید که هر لحظه از 24 ساعت و 365 روز تمام سال و همه سال های عمر را ما مرهون نگاه و اراده حکیمانه و دستورات با بصیرت ایشان هستیم.

ان شاالله در فرصت های آتی به رمزگشایی از حضور مولای زمین و آسمان در عرصه های دیگر نیز خواهم پرداخت.

/ 2 نظر / 8 بازدید
فرشته مهر

سلام ممنون از مطالب بسیار مفیدتان ... التماس دعا و خداوند یار و نگهدارتان ...

زهرا

سلام (وقت بخیر واوقات به سلامت انشالله. اگر عطر وجود روح نواز حضور ایشان را در هنگام نماز و دعا گاهی در مشام خود حس کردید، مطمئن باشید که هر لحظه از 24 ساعت و 365 روز تمام سال و همه سال های عمر را ما مرهون نگاه و اراده حکیمانه و دستورات با بصیرت ایشان هستیم. بله عطر حضور مولا همه جا را فرا گرفته ولی مومن متعهد می خواهد که ببوید عطر حضور مولا را . سالم و تندرست باشید در پناه الله) اللهم عجل لولیک الفرج